Избрани произведения и документи в три тома
Автобиографични произведения и документи, том 3
Автор(и) : Асен Христофоров
Издател : Българска народна банка
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2010
ISBN : 978-954-8579-37-7
Брой страници : 511
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Настоящият тритомник събира двете лица на Христофоров. Включено е всичко съществено от икономическото му творчество, но – донякъде необичайно за подобно издание – и фрагмент от литературното (неговият първи и неговият последен автобиографичен опус). Съставителството бе подчинено на убеждението, че писателят и икономистът са вътрешно свързани и допълващи се, а не спорещи и конкуриращи се помежду си; че между тях са налице скрити двупосочни връзки, формирали две хипостази на цялостен общ мироглед. Нещо повече, в последния том на изданието за първи път са обнародвани немалък брой архивни материали, свързани с живота на А. Христофоров. Част от тях са от фонда, образуван в Централния държавен архив (ЦДА), след като през 1988 г. съпругата му Люба Христофорова депозира там личните му книжа.
Значителен обем от поместеното произхожда от досието на Христофоров в Държавна сигурност (ДС). То съдържа ключ за разбиране на неговата творческа метаморфоза, която превръща случая в морален и етичен казус, далеч по-богат и интересен от житието на който и да било „праволинеен“ академичен икономист. – Двуизмерният талант: За икономиста и писателя Асен Христофоров, встъпителна студия към трилогията от Румен Аврамов
"Скици из Лондон“ е една книга, която изненадва, увлича и обогатява. Не е роман, ни есе, ни пътепис, а пък въздействието ù се разклонява и в трите посоки. Един двадесетгодишен българин пристига в Англия и следва науките си в Лондон, в мъгливия, огромния и многолик град – столицата на могъщата Великобритания. През жадната за впечатления младежка душа се пречупва всичко видено, чуто и живяно. От всички страни бликат светлини, сенки и мъдрости. Всичко това свидетелствува, че отдалеченото и необикновеното намира отзвук в гърдите на българина и предизвиква на живот топли, правдиви и сочни образи.
Авторът е Асен Христофоров, професор по политическа икономия. Тъкмо поради това предлаганата книга става още по-ценна. Не е безинтересно да се види как един икономист гледа английския живот през призмата на живото белетристично слово.
При прочит получава се впечатлението, че е написана на един дъх, без много умувания и без преструвки и угодничество. Уверен съм, че авторът се свени от дързостта си да надникне в тайниците на един съвсем непонятен за нас живот. Имам впечатлението, че той се мъчи да ни внуши, че нищо значително не е направил, че една бегло написана книга, без съсредоточеността и прецизността на научния стил, е един излишен опит.
Авторът е свободен да си мисли, каквото си ще. Това се случва с всички ония, които имат отговорност към словото, себе си и читателя. Но ние сме длъжни да кажем истината. В непринудения и прямолинеен разказ не се чувствува ни следа от пустословната увереност на случайните писачи, които искат да смутят света с гръмогласен шум.
Макар че разказът се води от името на автора, за читателя той остава скрит в свежите
страници, които свидетелствуват за едно будно, живо въображение, за една творческа
наблюдателност и за една рядка обективност. Дързостта иде от дарбата му да одухотво-
рява творчески нещата с отривисти изразни средства."
Асен Христофоров
проф. Асен Георгиев Христофоров (1910-1970) е български икономист, писател и преводач. Начално училище завършва в Берлин. Завършва с отличие Робърт колеж в Истанбул и Икономически университет в Лондон. Специализира в Оксфорд.
Един от създателите на статистическия институт и банковата статистика на БНБ. Преподава политическа икономия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. На 33 години става доцент, а на 35 – редовен професор. Атанас Буров казва, че с идването на Христофоров, икономическата наука в СУ е стигнала нивото, за което е мечтал.
През 1947 година Асен Христофоров, привърженик на неокласическата икономическа теория и противник на марксизма, е уволнен от университета без право да преподава до края на живота си. Отнемат му софийското жителство, забраняват му да живее и в родния си Пловдив. Той заживява в с. Говедарци, където има вила.
През 1951 година е арестуван, обвинен в шпионаж и пратен без присъда в лагера Белене. След като е освободен през 1953 година се оттегля да живее на вилата си в Говедарци и се отдава на преводи и писателска дейност, публикува мемоарни, пътеписни и краеведски книги.
Превежда от английски „Белият зъб“ на Джек Лондон, Хенри Филдинг, Джеймс Джойс, „Трима души в една лодка“ на Джером К. Джером, Емили Бронте и други. На литературна конференция в Лондон шекспироведът Марко Минков казва: "В България има един човек, който знае английски език по-добре от тукашните филолози. Името му е Асен Христофоров."