"Настоящото издание съдържа резултатите от работата по проект PHARE BG 9316 04 06. Съгласно проекта бе извършено изследване, в което в сравнителен план бе анализиран опита на страните-членки на Европейския съюз във връзка с адаптиране на националните конституции към изискванията на учредителните договори на Европейската общност.
Очертани бяха няколко тенденции в развитието на първичното общностно право, които разкриват бъдещата еволюция на „неписаната конституция на Европейския съюз”. Изведени бяха насоките на изменението на конституцията на Република България от 1991 г., които ще се наложат от изискванията на пълноправното членство в Европейския съюз."
"Предложенията за конституционна промяна в сферата на институциите са насочени към осигуряване на по-голяма ефективност в осъществяването на конституционно ограниченото управление, основано върху принципа за господство на правото и развитие на политическата демокрация. Следва изрично да се подчертае, че развитието на арбитражните функции на президента чрез квалифицирано мнозинство за преодоляване на неговото вето, чрез възможност за референдум и право на разпускане на парламента, рационализиране на процедурата за инвеститура на правителството, уреждане на статуса на служебното правителство и извънредните положения, въвеждането на делегирано законодателство и др. нямат пряко отношение към присъединяването на България към Европейския съюз."