С настоящото издание се цели да се даде подходящ коментар по една словна и все още недостатъчно позната и твърде малко разработена материя, която произтича от разпоредбите на международните счетоводни стандарти. Съгласно Закона за счетоводството те ще станат нормативна база за отчетността в предприятията от 1 януари 2005 г. Още от началото на 2003 г. обаче тези стандарти ще влязат в сила за банките, застрахователите и другите дружества, осъществяващи дейността си въз основа на отделен закон, както и за предприятията, които са емитенти по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
Направеният анализ обяснява водещите идеи при създаването, промените и преработките на отделните стандарти, както и основните съдържателни елементи, свързани с организацията на отчетния процес в предприятията. Тъй като изданието има за цел да даде първоначална обща представа за съдържанието на отделните Международни счетоводни стандарти, в коментара невинаги има детайли. Изложението цели да подпомага текущата работа на счетоводителите. Чрез Националните счетоводни стандарти те би трябвало вече да прилагат значителна част от нормативите, съдържащи се в аналогичните международни счетоводни стандарти. „Побългаряването"" на някои международни разпоредби обаче звучи твърде абстрактно и води до двусмислие. Ето защо на места е направен разбор и на използваните термини.
Книгата може да се разглежда повече като помагало, подходящо да се използва преди работа с оригиналния текст на съответния стандарт. Тя включва и обширно въведение. В него се очертават „методологическата рамка" на подходите и механизмите, основните понятия и принципи, свързани с цялостната организация на счетоводната отчетност в предприятията. Въведението е важна част от цялостната разработка. Без неговото познаване по-нататъшното изложение невинаги ще бъде възприето с нужната логика и обоснованост.