Книгата е пътуване из икономическата култура на първия български капитализъм, оформяла се от Освобождението до началото на 40-те години на XX век. Белязана от комунизма и от последвалото отваряне към света, тази култура продължава да се преражда в днешните стопански форми. Проявените в текста, понякога причудливи връзки между вчера и днес водят към отколешни, жилави корени на комуналното (държавно, кланово или колективистично) начало, което не е преставало да руши пълнокръвната конкуренция в икономиката и да твори "панелно" битие.
Погледът към миналото дава незаменима възможност да бъдат откроени причините за натрапчивото разминаване с пазарния еталон. Комуналният капитализъм е размисъл върху този проблем, есе, навлизащо в разнообразни гънки и пластове на "документалната икономика", съхранена в архивното наследство и в свидетелствата на съвременниците.
„Второто възлово понятие при погледа към миналото е стопанската култура. Избягвам каквото и да е навлизане в необозримите спорове около дефиницията й: намирам за достатъчна френската мъдрост, че културата е онова, което остава, след като всичко научено е забравено. В книгата се придържам към работното разбиране, че икономическата култура включва незримите традиции в поведението, съвкупността от инертни и трудно изменяеми схеми и ценности, повтарящи се лапсуси и/или позитивни усилия. Накратко – тя се използва като синоним и обобщение на самобитността и спецификата.”
Румен Аврамов
Румен Аврамов (1953) е икономист и историк на стопанския живот, автор на множество изследвания, между които „Стопанският XX век на България”. До 1990 г. работи в Икономическия институт на БАН, след което е икономически съветник на президента Желев и един от основателите на Агенцията за икономическо програмиране и развитие към Министерския съвет. От края на 1994 година е програмен директор в Центъра за либерални стратегии, а в периода 1997 - 2002 е член на Управителния съвет на БНБ. Член на Управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация (БМА).
Работи в областта на макроикономиката, паричната политика и стопанската история.