Какво всъщност измерват сондажите на общественото мнение? Дали го улавят и представят обективно или само предоставят данни, които после биват манипулирани? Ървинг Креспи, бивш изпълнителен вицепрезидент на института „Галъп”, ни представя критичен поглед на вътрешен човек. Неговите размисли за укрепване на демократичната функция на сондажите предоставят на обществото информация за методите им и в същото време са предложения за промяна на начина, по който медиите оповестяват техните резултати.
Идеална в качеството си на кратко и достъпно въведение към учебни курсове по електорални практики, обществено мнение, сондажи, масови комуникации и политическо общуване, книгата ще заинтересува всички, които използват допитванията до общественото мнение, за да улеснят диалога между избиратели, кандидати и държавни служители.
Ървинг Креспи
Професор Рвинг Креспи (1926 - 2004) – американски социолог, специалист по въпросите на общественото мнение, ръководител на сектор изследване на медиите и общественото мнение в „Тотал Рисърч Корпорейшън” в Принстън, Ню Джързи. Повече от 20 години Креспи работи в института „Галъп”, за известно време е и негов вицепрезидент. Работил е като консултант по социологически изследвания в Ню Йорк Таймс, специален съветник на Ен Би Си Нюз и вицепрезидент на организацията „Роупър”. Съавтор е на „Демоскопски изследвания, телевизия и нова политика” и член на редакционния съвет на „Пъблик Ъпиниън Куотърли”.