Прегледът на степента на регулиране на адвокатите и нотариусите в България потвърждава изводите от първата част на изследването (архитекти, инженери, одитори и фармацевти). Съществуването на ограничения да станеш нотариус/адвокат, както и редица задължителни правила на работа защитават професиите от конкуренция, което по никакъв начин не гарантира достъпа и качеството на услугите им. Нещо повече, емпиричният анализ ясно показва, че повечето ограничения не гарантират по-добри услуги, но със сигурност водят по-високи цени.
България се намира в средата на класацията сред 15-те стари страни-членки на ЕС по степен на регулиране. В осем страни адвокатската професия е по-слабо регулирана от България, като за някои от тях - Дания, Швеция и Финландия, разликата в резултата е повече от два пъти. В тези държави регулирането на адвокатите е много "по-леко", без това да влошава качеството на адвокатските услуги.
Зорница Славова
Зорница Славова (Манолова) е завършила бакалавърска и магистърска степен по специалност „Макроикономика” в УНСС. От 2007 г. работи като икономист в Института за пазарна икономика. Прави анализи предимно в сферата на здравеопазването, конкуренцията, социалната политика. Автор е на статии, публикувани в седмичния бюлетин на ИПИ „Преглед на стопанската политика”, както и в редица печатни и електронни издания.
Велин Пеев
Няма налична информация