"Особеният случай" Босна
т. 6 от поредицата "Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите"
Автор(и) : Антонина Желязкова
Издател : Международен център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия
Място на издаване : България, София
Година на издаване : 2001
ISBN : 954-8872-29-3
Брой страници : 328
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Съжaляваме, но в момента няма свободни копия на книгата! Ако искате да Ви уведомим, когато книгата е свободна, пишете ни на library@ime.bg.
Това е 6-ият том от изследванията на Международния център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия от поредицата “Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите”. Седемте текста в книгата са центрирани върху формирането на феномена “Босна” и неговия “особен случай”. Съставителството е дело на Антонина Желязкова.
Поредният 6-и том от поредицата "Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите" на Международния център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия включва 7 статии от различни изследователи върху формирането, идентичността, религията, литературата, политическата панорама и най-скорошната история на "феномена" Босна. Освен статиите на българските историци и филолози и българския посланик в Сараево през годините на последната война Марко Марков, сборникът включва и два текста на учени от Сараево и Баня Лука.
Антонина Желязкова
д-р Антонина Желязкова е директор на Международния център за малцинствата и културните взаимодействия (ИМИР).
Завършила е специалност източни езици в СУ "Св. Климент Охридски", специализирала е история на балканските страни, защитава дисертация за история на "Етнорелигиозните промени в някои западнобалкански провинции на Османската империя през XV-XVIII век".
Специализирала в Института за изследване на Изтока в Москва и Ленинград.
През 1987 г. публично се противопоставя на т. нар. възродителен процес. Съучредител на Русенския комитет и Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България. Един от учредителите на Комитета за национално помирение в края на 1989.
До 1991 г. работи в Института по балканистика към БАН.
От 1990 до 1993 г. е експерт по етнически и религиозни проблеми на президента Желю Желев.
За известен период от време е член на борда на директорите на Американския университет в Благоевград.
Участва в консултативните съвети на Европейския център по малцинствата в Германия и Центъра за изследване на балканското общество и култура в Австрия.
Има множество публикации и лекции за малцинствата в България и Югоизточна Европа.
Един от най-добрите познавачи на Турция, балканския ислям и албанския проблем.
През последното десетилетие ръководи и участва в множество теренни изследвания в горещи точки на Балканите.
През 2007 г. беше удостоена с наградата за принос към свободата на духана награден фонд „Георги Василев”.