Теорията на парите не може и не трябва да бъде единствено пресичане на криви, движение на парични агрегати, лихвени проценти и валутни курсове. Тя трябва да отрази реалния живот, където парите са в центъра на интересите и борбите за власт на различните социални групи и отделните индивиди, на техните конфликти и кооперация. В книгата е направен опит за изграждане на нов теоретичен социологически модел на паричните системи, който да послужи не само за по-нататъшно развитие на паричните изследвания, но и за редица чисто приложни и емпирични анализи.
"Теорията на парите не може и не трябва да бъде единствено пресичане на криви, движение на парични агрегати, лихвени проценти и валутни курсове. Тя трябва да отрази реалния живот, където парите са в центъра на интересите и борбите за власт на различните социални групи и отделните индивиди, на техните конфликти и кооперация. В книгата е направен опит за изграждане на нов теоретичен социологически модел на паричните системи, който да послужи не само за по-нататъшно развитие на паричните изследвания, но и за редица чисто приложни и емпирични анализи. "
Николай Неновски
Проф.д.ик.н.Николай Ненов Неновски преподава теория на парите и международни финанси в Университета за национална и световно стопанство. Той е асоцииран професор в Университета в Орлеан, Франция (от 2000 г.) и асоцииран изследовател в Университета в Торино, Италия (от 2004 г.). Член е на Управителния съвет на Българската народна банка от 2002 г. и редактор на редовните икономически доклади за президента на република България. Автор е на книгите на български език „Търсенето на пари” (1998 г.), „Свободните пари” (2001 г.), „От лев към евро – кой е най-добрият път?” (2001 г.) и „Паричният ред. Критика на теория на парите” (2007 г.). Завършва икономическия факултет на Московския държавен университет (1989 г.) и специализира последователно във Франция и Швейцария (1990-1996 г).
Личен сайт: http://www.nikolaynenovsky.com/