"Тази статия, основавайки се на няколко допускания, прави опит да отговори на въпроса, дали запазването на независимата парична политика бе дало по-голяма гъвкавост на икономическата политика за реакция на негативните шокове, които засягат икономиката ни през шестте години на паричен съвет. Анализът се свежда до сравнение на монетарните условия при действието на паричния съвет с монетарните условия, които биха съществували в икономиката, ако централната банка имаше независима парична политика, основана на някакво парично правило...
Изводите от този анализ ни позволяват с висока степен на увереност да твърдим, че паричният съвет е “the only game in town”."
Целта на тази статия е, основавайки се на няколко допускания, да се опита да отговори на въпроса, дали запазването на независимата парична политика бе дало по-голяма гъвкавост на икономическата политика за реакция на негативните шокове, които засягат икономиката ни през шестте години на паричен съвет. На първо място, допускаме, че правителството би могло да балансира фискалната си политика и без наличието на паричен съвет, който да играе ролята на дисциплиниращ механизъм... Второ, допускаме, че икономиката на страната би била засегната от същите вътрешни и външни шокове и би реализирала същите темпове на икономически растеж и инфлация, каквито са реализирани през годините на действие на паричния съвет.
Калин Христов
Калин Христов е член на Управителния съвет на Българската народна банка и подуправител, ръководител на управление „Емисионно”, от 23 октомври 2009 г. Преди да заеме тези длъжности, той е бил съветник на управителя на БНБ от октомври 2003 до октомври 2009 г., съветник на подуправителя на БНБ, ръководещ управление „Емисионно”, от февруари 2002 до октомври 2003 г., експерт в дирекция „Икономически изследвания и прогнози” в БНБ между октомври 1997 и септември 2001 г. От септември до декември 2001 г. е участвал като изследовател в проекта „Exchange Rate Issues” на централната банка на Великобритания. В периода януари 2001 – декември 2004 г. той е бил главен асистент в катедра „Финанси” на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), София, а между февруари 1997 и декември 2000 г. е бил асистент в катедра „Икономикс” на същото учебно заведение. Калин Христов е назначен от президента на Република България за министър на финансите в служебното правителство, което управлява страната ни в периода март-май 2013 г.
От 2002 г. той е член на Инвестиционния комитет на БНБ, а от 2005 г. – член на Комитета по парична политика на Европейската централна банка. Той е председател на УС на Българската макроикономическа асоциация и член на УС на Института за пазарна икономика. Автор е на множество самостоятелни публикации в страната и чужбина по проблемите на макроикономиката, паричната политика, паричния съвет, въвеждането на еврото, както и съавтор в статии и публикации на икономическа тематика.
Калин Христов е завършил УНСС през 1996 г. като магистър по макроикономика, роден е през 1971 г. в Плевен, владее свободно английски език.