Политическата култура
Автор(и) : Тодор Танев
Издател : Университетско издателство "Св. Климент Охридски"
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2001
ISBN : 954-07-1615-2
Брой страници : 336
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Съжaляваме, но в момента няма свободни копия на книгата! Ако искате да Ви уведомим, когато книгата е свободна, пишете ни на library@ime.bg.
Тази книга изгражда пълна картина на съвременното понятие за политическата култура - такова, каквото науката е постигнала в началото на XXI в. Предназначена е за изследователи, студенти, журналисти и всички, които искат да се предпазят от всекидневната повърхностна употреба на словосъчетанието политическа култура. Представени са основополагащите концепции на известни учени като Алмънд, Верба, Пай, Елазар, Ингълхарт, Уилдавски, Кавена, Такър и др. с техните плюсове и минуси.
"С понятието политическа култура се търсят обяснения на множество феномени и процеси, като често се тълкува неправилно от това да значи политическо обществено мнение, до това да гранични с хорската културност.
... Културно-историческото развитие на едно общество и политическият процес пораждат определен тип идеи, схващания, вярвания, правила за поведение, които стават основа за формиране на една цялостна политическа култура, която е резултат от дейността на предишните поколения.
...Алмънд и Върба например в своето изследване посочват, че всяка нация се характеризира с определена политическа култура, която е общовалидна за широката общественост и не е специфичен процес на политическата социализация или начина, по който младия човек бива възпитаван на политика, или въвеждан в своите политически роли. Според Тодор Танев, когато се говори за политическа култура на едно общество, можем да разбираме политическа система, като набор от знания, чувства и оценки на членовете на тази система.
...Алмънд и Върба определят политическата култура като система от познавателни афективни и ценностни ориентации към политическата система като цяло, към нейния вход, нейния изход и към собственото място в политиката. С други думи това е специфична група от знания, чувства и ценности, отнасящи се до и по повод на политическата система, но това което я предхожда – системата от публични изисквания, предявени към системата, също и на това което произтича от нейното функциониране – норми, разпоредби, регулации и закони, както и на всичко свързано със самооценката за ролята на субекта в политическия процес.
"
Тодор Танев
Проф. Тодор Танев е доктор на политологическите науки, преподавател по политическо управление в Софийския университет, един от основателите на първата у нас катедра по политология (ръководи я от 1993 до 2000 г.), по-късно създава катедра „Публична администрация”. Владее английски, руски, немски и унгарски. Книгите му са с признат принос в теорията и практиката на доброто управление. Сред тях са „Анализ на публичните политики”, „Политическата култура” „Стратегическо управление на публичната сфера”. Главен редактор е на електронното списание Публични политики.bg. Представяйки последната си книга „Държавничеството”, проф. Танев каза: „Трябва ни български Конрад Аденауер – авторът на немското чудо след войната, като прави стратегия за следващите поколения".