Произход на видовете
On The Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life
Произход на видовете чрез естествен отбор или запазване на облагодетелствените раси в борбата за живот
Автор(и) : Чарлз Дарвин
Издател : "Захарий Стоянов"
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2011
ISBN : 978-954-0904-69-6
Брой страници : 582
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
„Произход на видовете“ (оригиналното название е On The Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life) е революционен научен труд, публикуван от британския естественик Чарлз Дарвин през 1859 г.
В монографията Дарвин излага своята теория, че организмите еволюират на базата на естествения отбор и я подкрепя с доказателствен материал, събран по време на пътешествието му с кораба „Бийгъл “ през 30-те години на XIX век.
""Произход на видовете"" разбунва духовете на тогавашното общество, като предизвиква дебати не само от научен, но и от религиозен и идеологически характер. Най-голям обаче е отзвукът в научните среди.
Една година след публикуването на труда Томас Хенри Хъксли използва термина „дарвинизъм”, за да обясни основното в идеите за еволюцията на видовете.
С течение на времето теорията на Дарвин става една от основните теории за произхода на човека, въпреки че тази първа книга не засяга въпроса за човешката еволюция. Години по-късно годишнината от издаването на труда на Дарвин (24 ноември 1859) започва да се чества като Деня на еволюцията.
"Произход на видовете" е безспорно най-крупното, ненадминато теоретично произведение в цялата история на науката за живота. С право са го сравнявали с биологичните трактати на Аристотел, а интелектуалната революция, предизвикана от него, и влиянието му върху познанието на човека за самия себе си и за света, се оценяват дори като по-големи от тези на книгите на Коперник, Нютон и на великите физици от по-ново време. За самия Дарвин "Произход на видовете" е бил "главният" труд в неговия живот. За неговите съвременници това е била книгата, което "преобърна света", но едва през последните десетилетия теоретиците на биологията започнаха да осъзнават колко вярна е била тази оценка.
Чарлз Дарвин
Чарлз Робърт Дарвин (1809 – 1882) е английски учен и естественик, който пръв осъзнава и описва как всички видове са еволюирали в течение на времето от общ прародител посредством процес, наречен естествен отбор. Теорията на Дарвин за естествения отбор започва да се приема за основно обяснение на еволюционния процес през 30-те години на XX век. Днес тя е в основата на съвременната еволюционна теория. В своя съвременен вид дарвиновата теория представлява фундамента на биологията, давайки единно логично обяснение на биоразнообразието.
Дарвин развива интереса си към естествената история по време на следването си по медицина в университета в Единбург. По време на петгодишното плаване с кораба „Бийгъл“ Дарвин се утвърждава като специалист по геология. Наблюденията, които прави, и теориите, които изказва, подкрепят идеите на Чарлз Лайъл за униформизма. Публикацията на пътеписа прави Дарвин широко известен. Озадачен от географското разпространение на дивите животни и фосилите, които събира по време на пътешествието, Дарвин започва да изследва трансмутацията на видовете, което дава начало на неговата теория за естествения отбор през 1838 г. Въпреки че обсъжда идеите си с редица естествоизпитатели, Дарвин се нуждае от време за задълбочено изследване, като геоложките му проучвания остават в центъра на дейността му.
В книгата си „Произход на видовете” (1859 г.) Дарвин дава доказателства за това, че еволюцията от общ прародител е основното научно обяснение за разнообразието на живота в природата. Сред фундаменталните трудове на Дарвин са „Произходът на човека и половия отбор” и „Изразяване на емоциите при човека и животните”.