В „Пътят към робството” (1944) Фридрих фон Хайек разглежда зависимостта между планирането на икономиката и появата на тоталитаризма. Индивидуализмът и свободата са противопоставени на колективизма и икономическия контрол.
Националсоциализмът е основан на колективизма, отбелязва Хайек, а идеите на колективизма се разпространяват в Западния свет в продължение на много поколения.
Българският превод е направен по съкратения вариант на книгата, публикуван в спл "Рийдърс Дайджест".
„Икономическата свобода, която е основната предпоставка за всяка друга форма на свобода, не може да бъде освобождаване от икономически грижи, както ни обещават социалистите. Подобно „освобождаване” може да се постигне, само ако човек бъде освободен едновременно от нуждата и правото си на избор: свободната икономическа дейност заедно с правото на избор, неизбежно носи със себе си риска и отговорността, произтичащи от това право.”
Фридрих Август фон Хайек
Фридрих Август фон Хайек (1899-1992) е австрийски икономист и политически философ, известен със своята защита на либералната демокрация и свободния пазар срещу разпространението на социализма и колективизма в средата на ХХ век. Хайек е един от най-влиятелните преподаватели във Виенския университет и има значителен принос в областта на правото и когнитивната наука.
През 1974 г. Фридрих Хайек получава Нобеловата награда за икономика заедно със своя идеологически противник Гунар Мюрдал. През 1991 г. е награден от президента Джордж Буш с Президентския орден на свободата - една от двете най-високи награди на САЩ.
Хайек е един от инициаторите за създаването на обществото „Мон Пелерин” (1947). Това е група от класически либерали, които се опитват да се противопоставят в много области на това, което за тях е „социалистическо“. Дълги години техните усилия остават в „интелектуалните покрайнини“, но от 70-те години те получават все по-голямо внимание.
Фридрих фон Хайек е бил преподавател в Лондонското училище за икономически и политически науки, в Чикагския и Фрайбургския университети.
В негова чест група студенти от Лондонското училище основават през 1996 г. „Общество Хайек”.
Допълнителна информация
Биография на Фридрих Хайек
"През годините аз отново и отново питах други привърженици на свободното общество как са успели да се измъкнат от заразата на колективистката интелектуална среда. Нито едно име не беше споменавано по-често като източник на просвещение и разбиране от това на Фридрих Хайек..."
Текстове на Хайек на български онлайн
ресурси от сайта Икономически знания по интернет