Публикацията представлява задълбочено изследване на социално-икономическо състояние и развитие на областите в България и съдържа актуални социално-икономически профили на 28-те области, както и клъстерен анализ, който групира областите в "клъстери" според техните сходства и различия.
За издание 2016 областните профили се базират на 63 отделни индикатора, обединени в две общи групи - "Икономическо развитие и "Социално развитие".
Изданието "Регионални профили: показатели за развитие" - 2016 не е плод единствено на усилията на ИПИ. Разглеждаме го като част от един по-широк обществен процес на осъзнаване на значението, което регионалните особености имат за цялостното развитие на страната. В него са отразени, доколкото е възможно, съветите и критиките, които получаваме на кръглите маси в столицата и страната. Опитали сме се да отговорим на въпросите, които най-често задават общественици, журналисти и студенти. "Профилите" са това, което са, благодарение на осъзнатата обществена нужда от тяхното изготвяне - обстоятелство, което налага отговорен подход към подбора на индикатори, тяхното систематизиране и анализ.
ИПИ
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) е първият независим икономически институт в България. Институтът е официално регистриран като неправителствена организация на 15 март 1993 г.
Мисията на ИПИ е да развива и защитава пазарните подходи за преодоляване на предизвикателствата, пред които гражданите на България и в региона се изправят. Целите на ИПИ са да предоставя независима оценка и анализ на политиката на правителството, както и да служи като трибуна за обмяна на възгледи и мнения на икономисти и наблюдатели по различни въпроси.
Изследването "Регионални профили: показатели за развитие" има собствен специализиран сайт, който се актуализира всяка година: www.regionalprofiles.bg