В книгата са представени резултатите от изследване на сегментацията на пазара на труда в България. То включва систематизация на теоретичните концепции и методологически подходи за обясняване и изследване на феномена сегментация на заетостта. Въз основа на теоретичното осмисляне на икономическите възгледи се предлага авторова дефиниция за сегментация¬та на заетостта в България. Разработен е методологически инструментариум за изследване на сегментацията на заетостта чрез трудовите доходи въз основа на априорното разпределение на трудовите доходи в шест отделни сегмента и търсенето на стабилност на заетите, попадащи в тях.
Разработеният инструментариум е приложен спрямо статистическа база данни на Националния статистически институт, предлагаща съпоставими данни в европейски мащаб. Емпиричните резултати се основават на два пакета от данни (индивидуални записи за членовете на домакинствата, наречен лонгитудинален пакет, и пакетни данни за текущата година). Третият източник на информация са анкетни проучвания в отделен икономически сектор. Резултатите показват, че използваният подход е действащ инструмент за оценяване на отделните сегменти на пазара на труда.
Книгата е дарение от проф. Искра Белева.
Получените резултати от изследването могат да послужат за анализ и оценки и формулиране на препоръки за политики за изглаждане на нехомогенността на трудовите пазари по отношение на заетост и доходи в тях.
Това изследване е насочено както към заинтересованите държавни институции, научни среди, неправителствени организации, така и към широката общественост, проявяваща интерес към развитието на пазара на труда в страната.
Искра Белева
Искра Белева, проф. д-р, работи в Института за икономически изследвания на БАН, секция „Макроикономика“. Преподава в магистърски програми в НБУ и СУ „Св. Кл. Охридски“. Автор е на статии, студии и книги по проблемите на пазара на труда. Участва в международни проекти в рамките на европейски програми, на Световната банка и на Международната организация на труда. Консултант е по въпросите на пазара на труда на редица национални и международни институции, член е на научни мрежи към Европейската комисия по мобилност на работната сила и по заетост и равенство между половете. Координира международни проекти по Програмата на ООН за развитие.
Васил Цанов
Васил Цанов, проф. д-р, работи в Института за икономически изследвания на БАН. Преподавател е във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“. Изследователските му интереси са в областта на приложната иконометрия, пазара на труда, доходите и политиката по доходите, бедността и социалното неравенство. Има множество публикации у нас и в чужбина по проблемите на заетостта, безработицата, условията на труд, работната заплата и бедността. Участва в редица международни проекти на Европейския съюз и Международната организация на труда.
Десислава Димитрова
Десислава Димитрова, д-р, защитила дисертация в Института за икономически изследвания при БАН. Работи като експерт към дирекция „Демографска и социална статистика” в Националния статистически институт. Ръководител е на анкетното проучване „Статистика на доходите и условията на живот” (EU-SILC) за България. Автор е на статии за бедността и социалното неравенство. Участва м проекти на международни организации като Европейската комисия, Световната банка, както и на Министерството на труда и социалната политика.