"Повод да напиша тази монография ми дадоха неформалните творчески разговори в катедра "Икономикс" на УНСС в София относно това, дали стопанството и икономиката като обществени обекти са едно и също нещо, или, напротив, те се различават в определена степен (не се покриват напълно). Колегите, които гравитират към схващането, че стопанството и икономиката са идентични явления, наблягаха на обстоятелството, че в англоезичната икономическа литература за стопанството и икономиката има само един термин - economy. Този факт обаче по-скоро показва, че в разглежданата област (и не само в нея) английският език е по-беден от други езици..."
От автора
"Основният принос в тази монография е, че подсказва и създава нова парадигма за изграждане на системата от категории на икономическата наука, а оттам – и за цялостното пренаписване на всички основни учебници по икономическа теория. В основата на това стои подреждането на всички икономически понятия по един издържан и систематичен начин, съответстващ на обективната икономическа история. Нещо повече, дори възникна въпросът за конструирането на комплекс от науки за поддържащата сфера: консуматорска наука, стопанска наука, икономическа наука, финансово-пазарна-икономическа наука."
От автора
Камен Миркович
Камен Георгиев Миркович е роден през 1939 г. в София. През 1964 г. завършва специалност Политическа икономия във Висшия икономически институт “Карл Маркс” София. От 1968 г. е доктор, от 1984 г. доктор на икономическите науки. През 1968 1969 г. е научен сътрудник,
а през 1974 1976 г. старши научен сътрудник в Научно-изследователския институт по финанси и кредит при Министерството на финансите и БНБ. От 1969 до 1976 г. работи като съветник в апарата на Министерския съвет по проблемите на икономическата кибернетика, държавния бюджет, паричното обръщение и статистиката. От 1977 до 1986 г. работи като доцент в катедра “Политическа икономия” (сега катедра “Икономикс”) при ВИИ “Карл Маркс” (сега Университет за национално и световно стопанство), а от 1987 г. и досега като професор в същата катедра. Преподава дисциплините Моделиране на икономическите процеси, Кибернетика и икономика, Моделиране на финансите, Микроикономика и Макроикономика. Научните му интереси са в областта на математическата икономика и теорията на икономическото равновесие. Член-кореспондент е на Кралската академия на докторите на науките в Барселона. Има издадени над 300 научни публикации, в т.ч. над 20 учебника. През 2000 2003 г. публикува три крупни монографии по микроикономика, макроикономика и международна икономика в общ обем от около 8000 стандартни машинописни страници. Дълги години е бил член и председател на Специализирания научен съвет по икономическа теория и макроикономика на Висшата атестационна комисия. Член е на Научната комисия по икономически науки на ВАК. От 1979 до 1987 г. е заместник-декан на Общоикономическия факултет на ВИИ “Карл Маркс”, през 1987 декан на този факултет, от 1987 до 1989 г. заместник-ректор по учебната работа и първи заместник-ректор на ВИИ “Карл Маркс”, от 1991 до 2000 г. е ръководител на катедра “Икономикс” при УНСС и от 1993 до 2003 г. ректор на УНСС. Участва в множество специализации, научни конгреси и срещи, посветени на проблемите на висшите училища (в София, Москва, Варшава, Прага, Будапеща, Братислава, Лондон, Тюсон Аризона, Берлин, Сао Пауло, Париж, Барселона, Сантяго де Компостела, Толедо, Реус, Леида, Кайро, Пекин, Буенос Айрес, Мадрид, Сидни, Рио де Жанейро, Женева, Атина, Сеул, Хонгконг, Каракас, Мерида, Мексико-сити, Токио, Бепу, Киото, Осло, Стокхолм, Ню Йорк, Вашингтон и др.).