Стремежът към общност – етика на реда и свободата
The Quest for Community: A Study in the Ethics of Order and Freedom
Автор(и) : Робърт Низбет
Издател : Център за изследване на демокрацията, София и Международен център по самоуправление към Института за съвременни изследвания, Сан Франциско
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 1992
Брой страници : 332
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Стремежът към общност не може да се пренебрегне, защото произтича от една от най-властните нужди на човешката природа – нуждата от ясно чувство за културна цел, от принадлежност кън нещо по-голямо, от статус и приемственост. Тоталната държава поглъща социалните функции на по-малките общности и предлага на хората такава общност, в която на индивидите ще бъдат задоволени всички изброени по-горе нужди. Въпреки добрите си намерения – или по-скоро тъкмо поради тях – националната политическа общност със своята всеобхватност, твърди Низбет, е най-голямата заплаха за свободата в човешката история.
"Освен че ни дава ключ към разбирането на политическото и социално развитие през последните три десетилетия, „стремежът към общност” на Робърт Низбет има и неподвластно на времето, дълбоко лично измерение. Защото тази книга е елегантно и проникновено изследване на вечното положение на човека. Както изтъква Низбет, макар и да е най-значимият, определящ политически факт през последните няколко века, стремежът към общност е и ннещо, с което всеки един от нас се бори ежедневно без значение къде и кога живее.
- Из предговора от Уилиям Шамбра
"
Робърт Низбет
Робърт Алекзандер Низбет (1913 - 1996) е американски социолог с неоконсервативни възгледи, професор в Колумбийския университет.
Научното му творчество е свързано с изследвания на девелопментализма (идеите за развитието) в социалната мисъл и анализа на реда и дезорганизацията в социалната сфера (или общини и конфликти). Основната идея на Низбет е, че революционното социално изменение води до разрушение на общините и общинните ценности, в резултат на което авторитет губи значителна част от своята социална поддръжка. В своите трудове Низбет изследва широк кръг от социални, икономически и политически проблеми като в центъра на неговия научен интерес винаги са посредническите социални структури – групи, асоциации и институти, които играят ролята на буфер между индивида и държавата.