„Темата „световните религии и демокрацията” е извън обхвата на индивидуалното изследователско усилие. Нейното сериозно научно разглеждане подобава на авторски колективи, чиито членове познават в дълбочина и от личен опит една или част от световните религии и, същевременно, са подготвени в областта на демократичната теория и практика. Точно такива са авторите в настоящата антология. Всички текстове с изключение на последния - „Свобода и справедливост в модерния Близък изток” – са били публикувани за пръв път в Journal of Democracy. Това сравнително ново научно издание, стартирало през 1990 г., постепенно се наложи като най-авторитетното в областта на изследването на демокрацията в глобален мащаб... Убеден съм, че запознаването с подбраните текстове, макар и написани от автори с различен жизнен опит и религиозна принадлежност, ще позволи настоящата антология да зазвучи като една книга с общи идеи и послания.”– Светослав Малинов, из предговора към антологията
„Дори в началото на XXI в., религията остава политически значима по света до степен, която е изненадваща за мнозина наблюдатели. Освен всичко друго, религиозните институции, личности и идеи са станали движещи сили на демократизацията в много различни традиции и общества – и то по начини, които би трябвало да стимулират преосмислянето на това какво разбираме под термини като „модерно”, „светско” и „демократично”, както и отношенията между тях.”
Светослав Малинов (съставител)
д-р Светослав Малинов е доцент по история на политическите идеи в катедра „Политология“ към Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Специализира политическа теория и история на политическата мисъл в Норвегия (1990–1991), Италия (1992), САЩ (1993–1994,1997) и Великобритания (1995–1996). Автор на книгата Критика на политическия рационализъм. Изследване върху политическата мисъл на Едмънд Бърк (2003), както и на множество научни статии в областта на политическата теория. Съставител на антологиите Консерватизмът (том 1, 1999; том 2, 2000), Модерната демократична идея (2003), Модерната демократична държава (2004), Германската християндемокрация (2006), Политическите партии и демокрацията (2007). Автор е на първите преводи на български език на политическите произведения на класиците Джон Лок (Два трактата за управлението, 1997, Писмо за толерантността, 1998), Едмънд Бърк (Размисли за революцията във Франция, 2000) и Франсиз Бейкън (Нова Атлантида, 2008). За преводите си на Джон Лок през 1998 г. получава наградата на Съюза на българските преводачи. От 2002 г. е главен редактор на теоретичното списание за политика и култура РАЗУМ.