Този път е различно
This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly, Carmen M. Reinhart & Kenneth S. Rogoff
Осем века финансови безумия
Автор(и) : Кармен Райнхарт, Кенет Рогоф
Издател : Издателство "Изток-Запад"
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2013
ISBN : 978-9954-281-258-6
Брой страници : 468
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
В книгата се разглеждат видовете финансови кризи, като някои от тях включват неизпълнение на задължения от страна на държави, неуспели да посрещнат плащанията си по външен, вътрешен дълг или по двата. Други са от рода на тези, които светът изпита в изобилие в началото на XXI век, когато една нация открива, че значителна част от банковия й сектор е станала несъстоятелна вследствие на загуби от инвестиции, финансова паника или и от двете. Има и кризи, предизвикани от валутните курсове - подобни сътресения поразиха държави от Азия, Европа и Латинска Америка през 90-те години.
Предпоследната глава представя ситуации като Голямата депресия от 30-те години на ХХ век, а също и последната световна финансова криза, в които кризите възникват вкупом и то в глобален мащаб.
Кармен Райнхарт
Кармен М. Райнхарт е професор по икономика и директор на Центъра за международна икономика към Университета на Мериленд. Нейният интерес към финансовите кризи и техните отрицателни последствия датира от 1980 г., когато работи като главен икономист и вицепрезидент на инвестиционната банка Bear Stearns.
Кармен Райнхарт е научен сътрудник в Националното бюро за икономически изследвания, научен сътрудник в Центъра за изследвания на икономическата политика и член на Съвета за международни отношения. Тя е член на многобройни редакционни колегии и комисии, автор на научни трудове по различни въпроси в областта на макроикономиката, международните финанси и търговията, международните капиталови потоци, валутните курсове, инфлацията, банковите кризи, кризите на държавните дългови инструменти, валутните катастрофи и тяхното разпространение. Нейните изследвания са публикувани във водещи научни списания.
Научните трудове на проф. Райнхарт са спомогнали за разбирането на финансовите кризи. В началото на 90-те години, преди кризата в Мексико от 1994-1995, тя обръща внимание на непостоянството на капиталовите потоци към развиващите се пазари и вероятността от резки обрати. Преди кризата в Азия (1997-1998), тя обосновава историческата взаимовръзката между надутите цени на активите и банковите кризи, и как последните водят до създаването на т.нар. кризи-близнаци. Райнхарт предупреждава и за възможността от тежки икономически диспропорции, следствие от кризата с ипотечните кредити през 2007 г.
Най-новата й книга (с Кенет Рогоф) „Този път е различно: Осем века финансови безумия” потвърждава нейната тезата за цикличността от „бумове и спадове”, която е в основата на финансовата история. Книгата е преведена на 13 езика.
Кенет Рогоф
Кенет Саул „Кен” Рогоф е професор по публична политика и икономика в Харвардския университет.
През 1975 г. завършва бакалавърска степен със summa cum laude в Йейлския университет, а през 1980 г. защитава докторска степен по икономика в Масачузетския технологичен университет.
Рогов е работил като икономист в Международния валутен фонд и в Съвета на Федералния резерв.
В периода август 2001 г. - септември 2003 г. е работил като икономически консултант и директор на изследователския департамент на Международния валутен фонд. Рогоф попада под светлината на прожекторите заради диспута си с Джоузеф Стиглиц, бивш вицепрезидент и главен икономист на Световната банка, както и Нобелов лауреат за икономика от 2001 г. Поводът за дебата е критиката, отправена от Стиглиц към МВФ, в отговор на която Рогоф пише известното отворено писмо до Джоузеф Стиглиц.