Колко стабилна е всъщност единната европейска валута? В „Трагедията на еврото” професорът по икономика в Университета „Крал Хуан Карлос” в Мадрид Филип Багус разглежда този въпрос от две посоки, които са и двете основни достижения на книгата: исторически анализ на произхода на еврото и теоретичен анализ на действието и механизмите на основаната на него система. И двата анализа сочат в една посока: провал в резултат на политически натиск, лоши банкови практики и огромни правителствени задължения.
Създаването на единна европейска валута получи силен силен тласък от европейските социалисти, които чрез него искаха да осъществят мечтата си за централизирана европейска държава. Поредната политически управлявана валута обаче може да доведе Европа до катастрофа, бие тревога „Трагедията на еврото”.
Достъпно, с аналитична дълбочина и с остро чувство към икономическите детайли, Филип Багус описва перверзната институционална среда, в която е създадено еврото. Това е история, пълна с интриги, с икономически и политически интереси; вълнуващ сюжет, в който политици от най-могъщите държави на Стария континент се борят за власт, влияние... и за собственото си его. И докарват еврото – и целия Европейски съюз! – до ръба на пропастта.
Изключително навременна книга, чиято мисия е да помогне за връщането към стабилна парична система – както на Стария континент, така и по целия свят.
"Планът „Вернер“ е първият опит за установяване на обща фактическа валута в Европа. Той е създаден от групата около Пиер Вернер, министър-председател на Люксембург, и е представен през октомври 1970 г. Планът има три етапа и предвижда въвеждането на валутен съюз през 1980 г. В първия етап бюджетните политики трябва да се контролират, а колебанията във валутните курсове да се ограничат. Третият етап фиксира валутните курсове и слива икономиките. Не е ясно обаче как да се стигне от първия до третия етап – вторият така и не е описан. Планът „Вернер“ не изисква обща централна банка и в крайна сметка е изоставен, след като Франция напуска „змията“ през 1974 г. Все пак е създаден прецедент по пътя към европейска интеграция – цел, която се смята за основна.
Планът за обща валута е възкресен от Жак Делор – френски социалист с наистина дълга кариера, в продължение на десет години председател на Европейската комисия. Делор е технократ и политик от главата до петите, възпитан в духа на френския интервенционизъм, и затова настоява за политическа интеграция и хармонизация по време на мандатите си като председател на комисията. Единният европейски акт от 1986 г. (една година след като Делор поема Европейската комисия) е стъпка към политическо единение. Той е първата основна ревизия на Римския договор и целта му е установяване на общ пазар до 31 декември 1992 г. Една от дългосрочните му цели е единна валута, и мажоритарното гласуване (в противовес на преобладаващото до момента гласуване с единодушие) е въведено в нови области като валутата, социалната политика, икономиката, научните изследвания и политиките за опазване на околната среда.
През 1987 г. натискът за въвеждане на единна валута се засилва. Хелмут Шмит, социалдемократ и бивш канцлер на Германия, и Валери Жискар д'Естен, бивш президент на Франция, основават лобистката група „Асоциация за парично обединение на Европа“. Големи немски компании като Фолксваген, Даймлер-Бенц, Комерцбанк, Дойче банк и Дрезднер банк, скоро стават членове на асоциацията."
Филип Багус
Филип Багус е германски икономист, професор по икономика в университета „Крал Хуан Карлос” в Мадрид. Магистърската си степен получава в университета в Мюнстер, а докторска титла защитава в университета „Крал Хуан Карлос”, където негов научен ръководител е Хесус Уерта де Сото – изтъкнат икономист, последовател на австрийската школа в икономиката. Докторантурата на Багус е посветена на въпросите на дефлацията.
Понастоящем Филип Багус е преподавател в университета „Крал Хуан Карлос”, където чете лекции по следните теми: въведение в икономиката; микроикономика; макроикономика; методология на австрийската школа; икономически анализ на Европейския съюз. Основните му изследователски интереси са свързани с монетарната теория, капиталовата теория и теорията на бизнес-цикъла. Автор е на две книги: „Трагедията на еврото” (2010) и „Дълбоко замразени: икономическият колапс на Исландия”(2011), както и на множество публикации в либертариански издания и сайтове.
Личен сайт: http://www.philippbagus.com/