Учебникът предлага начално запознанство с предмета, основните понятия и избрани аналитични конструкции на макроикономиката за читатели с базисни познания по икономика и определено ниво на техническа подготовка.
В книгата е представен стандартен материал, който е желателно да бъде покрит при първо запознанство с макроикономиката. Това включва въвеждането на определен набор от теоретични понятия и начините за емпиричното им измерване, а също и изложението на серия от модели, обясняващи и обвързващи тези понятия.
Отделено е специално внимание на макроикономическите данни и начините за тяхното съставяне и интерпретиране. Разгледани са както модели, обясняващи развитието на икономиката в краткосрочен до средносрочен хоризонт, така и модели на дългосрочното развитие на една икономика.
Традиционният уводен курс по макроикономика (а всъщност и по други икономически дисциплини) залага на достъпно и интуитивно представяне на материята, често пъти базирано на числени примери и графично изложение. Цената, която се заплаща за подобна достъпност, е известна непрецизност и неяснота за произхода на съответните графични конструкции. Обратно, познатите ни учебници по макроикономика за напреднали имат по-високо ниво на формална издържаност, но предполагат предварително запознанство с предмета и основните похвати на дисциплината. Това разделение е особено осезаемо при обучение на студенти с известна математическа култура.
-
Настоящият учебник се появи в резултат на убежедението ни, че съществува "среден път", предлагащ разбираемо, мотивиращо и достатъчно прецизно въведение в макроикономиката.
Андрей Василев, Йордан Йорданов
Андрей Василев е доктор по приложна математика. Работи в дирекция "Икономически изследвания и прогнози" на БНБ. От над 10 години е преподавател във ФМИ на СУ "Св.Климент Охридски". Водил е курсове по макроикономика, иконометрия и пространствена икономика. Научните му интереси са в областта на макроикономиката и приложения на математическите методи за икономически анализ.
Йордан Йорданов е доктор по математика. До 2015 г. е доцент в катедра "Диференциални уравнения" към ФМИ на СУ "Св.Климент Охридски". Има над 40 години преподавателски опит. Водил е курсове по обикновени и частни диференциални уравнения, математически анализ, висша математика за студенти по икономика и управление, макроикономика, пространствена икономика и др. Научните му интереси са в областта на частните диференциални уравнения и математическото моделиране в икономиката.