Пътеписът на френския финансов инспектор Емен Кейе от лятото на 1884 г. бележи края на тригодишния му престой в Княжество България като личен съветник на княз Александър I. Дневникът, воден по време на пътуването му из България и Източна Румелия, е изпълнен с много интересни наблюдения за българския бит и култура, видени през очите на един западноевропеец.
Не искам да се изказвам неподготвен, а и това е един от въпросите, които е по-добре да не бъдат задавани.Прекалено дълго живях сред българи, за да не зная колко е неточно да се съди от гледна точка на нашите идеи и чувства за хора, които толкова малко приличат на нас, които, нямайки още пълна свобода на действие, издигат в култ благоразумието, въздържаността, упорството в преследването на дългосрочните цели, и неподдаващи се на краткотрайния ентусиазъм, празнуват жертвата и презират да са на сянка.
Няма налична информация
Емен Кейе
Сред чуждестранните специалисти, пряко участвали в "строителството на съвременна България", френския финансов инспектор Емен Кейе безпорно заема достойно място. Неговите заслуги към възстановяването на българската държава далеч не се изчерпват с чиновническата му дейност. Дневниците и пътеписите, които той оставя, са ценен източник за трудния и мъчителен процес на модернизацията на обществото ни. Те предлагат един интересен външен поглед върху българския обществен и политически живот в началото на 80-те години на XIXв.