Външен дълг: теория, практика, управление
Второ допълнено и преработено издание
Автор(и) : Гарабед Минасян
Издател : Сиела софт енд паблишинг
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2007
ISBN : 978-954-28-00004-0
Брой страници : 255
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Монографията прави опит за цялостно разглеждане и изучаване на дълговия проблем най-вече в контекста на съвременното икономическо развитие на България. Систематизирани са теоретичните постановки на международните финансови отношения, водещи до нарастване на външната задлъжнялост. Прокарва се пряка връзка между външни финансови взаимоотношения, от една страна, и вътрешноикономическо развитие, от друга. Анализирана е последователността на подходите за решаване на дълговите проблеми. Значително място е отделено на същностните елементи на две основни за България съвременни събития, свързани с дълговата проблематика - преструктурирането на външния дълг през 1994 година и активните операции при управлението на външния дълг от началото на ХХІ век. Предлага се и аналитична моделна конструкция за оценка и управление на дълговата тежест.
В настоящето второ издание на монографията е актуализирана използваната информация както с променените информационни източници, така и с окончателното изкупуване на брейди облигациите.
Монографията е предназначена преди всичко за магистрите в специализираните магистърски програми по банково дело, финанси и международна икономика. С конкретния си аналитичен и информационен материал тя ще бъде полезна и интересна за всеки, който се интересува от дълговите проблеми на България.
Научният труд на проф. Минасян прави опит за цялостно разглеждане и изучаване на външнодълговия проблем най-вече в контекста на съвременното икономическо развитие на България. Тя е предназначена за специалистите по банково дело, финанси и международна икономика. Обработен е изключителен обем информация както за България, така и за други страни. Стремежът е към съчетаване на теоретични постижения и резултати по конкретната проблематика, от една страна, с непосредствената практика, от друга.
Гарабед Минасян
проф. д.ик.н. Гарабед Ардашес Минасян работи в Института за икономически изследвания на БАН. От 2010 г. е редовен професор и в Стопанския факултет на Тракийския университет. Директор на ИИА на БАН в периода 1992–1995 г., ръководител на секция "Макроикономически анализи и прогнози". Два мандата е бил член на Управителния съвет на БНБ и икономически съветник на президента на Република България през 1997–2000 г.
Специализирал е в СССР, Великобритания, САЩ и Австрия. Автор е на 18 монографии, на повече от 120 научни статии у нас и в чужбина, участвал е с с научни доклади в над 140 научни конференции у нас и в чужбина. Канен е редовна като гост-професор във водещи университети у нас в качеството си на лектор в магистърски програми по финанси и банково дело. Основен участник в регулярно подготвяни икономически доклади за президента на Република България в периода 2005-2009 г.
През 2006 г. е награден с орден „Стара планина” втора степен за „изключително големите му заслуги към Република България в областта на икономическите науки и във връзка с изтичането на втория му мандат като член на УС на БНБ”.
Професор Минасян е представител на България в дългогодишния международен научен проект LINK за моделиране и проектиране на икономическото развитие по страни и региони под егидата на ООН и под научното ръководство на лауреата на нобелова награда за икономически науки Л. Клайн.