Възход и упадък на нациите
The Rise and Decline of Nations: Economic Growth, Stagflation, and Social Rigidities
Икономически растеж, стагфлация и социални ограничения
Автор(и) : Мансър Олсън
Издател : ИК „ Златорогъ"
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2001
ISBN : 954-437-103-6
Брой страници : 384
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
"Във “Възход и упадък на нациите. Икономически растеж, стагфлация и социални ограничения” (Изд.”Златорогъ”) храна за размисъл може да намери както кабинетният учен, така и неизкушеният в стопанската история и икономическите теории читател.
Без да се натрапва като последна инстанция, Олсън аргументирано излага тезата си, че заинтересуваните групи и групите за натиск (профсъюзи, лобита, картели и т.н.) имат решаващо влияние върху стопанския растеж в дългосрочен план. Доколкото свободната конкуренция в съвременните условия е генератор на икономическата ефективност, всяко нейно ограничаване в полза на олигархични, корпоративни или съсловни интереси предизвиква забавяне на растежа на икономиката. Според теорията на Олсън заинтересуваните групи са особено активни предимно в общества, характеризиращи се с политическа и икономическа стабилност. Той доказва, че националните стопанства се радват на ускорени темпове на растеж след преживени политически катаклизми като война или диктатура, докато заинтересуваните групи все още не са се формирали и достигнали критичния си брой и влияние върху властта." - Капител, 9 март 2002
"Книгата предлага обяснение за аномалиите в стопанското развитие в различни периоди от Средновековието до днес; за следвоенния бум на Япония и континентална Европа; за процесите в нестабилните латиноамерикански държави. Особено интересни са търсенията на икономическа основа в произхода на индийската кастова система и южноафриканския апартейд. Олсън избягва недоказуеми априорни съждения, присъщи на всеки теоретичен икономически модел. Като обръща внимание на неделимостта на политическите процеси от икономическата проблематика, авторът запълва и един съществен пропуск в наличния теоретичен арсенал на съвременната икономическа мисъл. А именно обстоятелството, че и хората, и фирмите, чисто инстинктивно се стремят към ограждане на по-сигурна среда за съществуването си. Всяка фирма иска да бъде монополист, всеки работник иска висока заплата и сигурно работно място. Те се стремят да се предпазят от конкуренция и го правят според своите възможности, като оказват натиск върху властта за осигуряване на специални привилегии.
Читателят не е затормозен от цифри и формули, които, доколкото ги има, са елегантно скрити под линия. Ценното в гледната точка на Олсън е връщането на икономическата теория към логиката на Адам Смит. И с право, защото стопанството е нещо твърде сложно, за да се обясни с безумни математически модели." - Капител, 9 март 2002
Мансър Олсън
Мансур Лойд Олсън-младши (1932-1998)- американски икономист и специалист в областта на обществените науки. От 1967 г. до края на живота си през 1998 г. той е професор по икономика в Мерилендския университет, Колидж парк. Най-значимите му постижения са в областта на институционалната икономика, както и за ролята, която играят в икономическото развитие частната собственост, данъчното облагане, обществените блага, съвместните усилия и договорните отношения.
Олсън е бил президент на Обществетото за обществен избор (972-1974).
От 1993 г. секцията по политическа икономия към Американската асоциация за политически науки връчва премия на името на Олсън за най-добра дисертация по политическа икономия.