Нито едно друго изследване не е хвърлило толкова светлина върху принципите и механизмите на икономиката, колкото "Богатството на народите". Адам Смит не просто формулира фундаментални постулати като теорията за разделението на труда или теорията за "невидимата ръка". "Богатството на народите" е алфата и омегата на икономическата наука, най-всеобхватното и задълбочено изследване на същността на икономическата система, която днес наричаме капитализъм.
Въздействието на разделението на труда в цялостната стопанска дейност на обществото ще бъде схванато по-лесно, ако разгледаме как действува то в отделната манифактура. Обикновено се приема, че то е възприето в най-голяма степен в ня¬кои твърде незначителни манифактури. В действителност то може би не е прокарано в тях, в по-голяма степен, отколкото в други, по-важни манифактури; но в незначителните манифак¬тури, които са предназначени да задоволяват дребните нужди на само незначителен брой хора, общият брой на работниците трябва по необходимост да е малък и заетите в различните ра¬ботни операции често могат да бъдат събрани в една и съща работилница и да бъдат обхванати наведнъж с поглед. На¬против, при големите манифактури, които са предназначени да задоволяват големите нужди на множество хора, във всяка отделна операция са заети толкова голям брой ра¬ботници, че е невъзможно всички те да бъдат събрани в една и съща работилница. Тук рядко можем да видим наведнъж повече от онези, които са заети в една отделна операция. Ето защо, макар в такива манифактури трудът да може да бъде разделен фактически на много повече операции, отколкото в по-незначителните манифактури, разделението не е така очевидно и затова е било долавяно много по-малко.
Адам Смит
Адам Смит (1723-1790) е шотландски социален филисоф, един от основоположниците на политическата икономия, ключова фигура в шотландското Просвещение, той е автор на „Теорията на моралните чувства “ и „Изследване на природата и причините за богатството на народите”, обикновено наричана само „Богатството на народите“. Именно този негов труд се счита, за неговия magnum opus и за първия труд на съвременната икономика. „Богатството на народите” му донася заслужено световна слава и се превръща в най-значителния икономически труд в историята.
Адам Смит често е наричан баща на съвременната икономика и на капитализма.