Човешкият капитал е главна съставна част от съвкупния капитал на нацията и следва да се използва като основен двигател за просперитета на българското общество. В ерата на човешкия капитал без адекватна икономическа теория и приложни икономически изследвания не могат да се обосноват и да се намерят съответните практически решения за най-важните съвременни проблеми и противоречия на икономическото развитие. За информационните икономики, основани на знанието, науката и високите технологии, това обстоятелство е от особена важност в глобален, регионален и национален план, в т.ч. и за икономиката на България.
„Целта на неговото изследване е “като се осмисли теоретичното наследство … за формирането, функционирането и развитието на човешкия капитал, да се обобщят възможностите на икономическия анализ за идентифициране състоянието и проблемите на връзката на този капитал със средата, в която той функционира (население, територия, демографска система, природа, икономика и др.)”, преди всичко в контекста на направените инвестиции във функционирането на труда като факторна услуга.” - проф. д.ик.н. Камен Георгиев Миркович
Атанас Казаков
проф. д-р Атанас Николов Казаков преподава основно по дисциплините политическа икономия, основи на икономическата теория, основни на микроикономиката, основи на макроикономиката, човешки ресурси и човешки капитал пред студенти от бакалавърска и магистърска степен. Чете лекции в Института за следдипломна квалификация на УНСС, както и в университети и техни поделения в София, Бургас, Стара Загора, Ловеч, Хасково. През 1980–1981 г. и 1987–1988 г. специализира в Московския държавен университет, а през 1989 г. в Главното училище за планиране и статистика във Варшава. Ръководил е от българска страна съвместни научни проекти с университети в Полша. Основни тематични направления на неговата изследователска дейност са проблемите на работната сила, пазара на труда и човешкия капитал.