Сборникът “Капитализмът: непознатият идеал”(1967) съдържа 26 есета, публикувани в издавания през 60-те години на ХХ век “Бюлетин на обективизма”. С изключение на три есета на Алън Грийнспан, две на Натаниъл Брандън и едно на историка Робърт Хесен, останалите есета в сборника синтезирано представят разбиранията на Ранд за капитализма. Тази книга нарушава мълчанието за истинската същност на капитализма, подложен от противниците си на линч, с който обявилите се за негови „защитници” мълчаливо са се съгласили.
Една от най революционните и силни книги за капитализма и политиката, публикувани някога в България.
„Когато двама души (или групи) се придържат към едни и същи базисни принципи, но се противопоставят един на друг по даден въпрос, това значи, че поне единият от тях е непоследователен. Тъй като базисните принципи определят крайната цел на всеки дългосрочен процес на действие, човекът, придържащ се към един по-ясен, по-последователен възглед за целта, която трябва да се постигне, ще бъде по-последователно прав в своя избор на средства; а противоречията на неговия опонент ще действат в негова полза, както в психологическо, така и в екзистенциално отношение.
… Точно тези цели (алтруизъм-колективизъм-етатизъм) трябва да бъдат отхвърлени. Но ако нито едната от партиите не реши да го стори, логиката на събитията, създадена от общите им базисни принципи, ще продължи да ги тегли и двете все повече и повече вляво. Ако и когато “консерваторите” бъдат напълно изхвърлени от играта, същият конфликт ще продължи между “либералите” и отявлените социалисти; когато социалистите победят, конфликтът ще продължи между социалистите и комунистите; когато комунистите победят, ще бъде постигната крайната цел на алтруизма - универсална жертва.” - Айн Ранд, „Анатомия на компромиса”
Айн Ранд
Айн Ранд - рождено име Алиса Зиновиевна Розенбаум (1905-1982), е американски философ, сценарист и романист от руско-еврейски произход, позната по света със своята рационална философия, близка по идеи с политическата и философска основа на либертарианството, която тя нарича "обективизъм”. „Рационалния егоизъм” е главната идея на обективизма. Считана е за теоретик на индивидуалния капитализъм и на либертарианството.
Автор е на множество философски есета за свободната мисъл, защитавайки свободата, социалната справедливост и частната собственост. Тя има огромен принос и в сферата на етиката, политическата философия и епистемологията.
Има издадени шест сборника с есета, сред които: „Добродетелта на егоизма” (“The Virtue of Selfishness”), „Капитализмът: непознатият идеал” (“Capitalism: The Unknown Ideal”) и „За новия интелектуалец” (“For the new intellectual”). Айн Ранд е автор на романите „Изворът” ("The Fountainhead"), "Ние, които живеем" ("We the Living") и шедьовъра „Атлас изправи рамене” ("Atlas Shrugged") - втори по популярност след Библията в Съединените щати .
Айн Ранд подкрепя свободомислещата визия на минархизма, поставящ човека в центъра на обществото и етиката. Нейните открито прокапиталистически бестселъри са едни от малкото сериозни и добили широк резонанс контрапункти на левите марксически и маоистки движения в САЩ, Германия и Франция през 70-те години на ХХ век.
През 70-те години на ХХ век Ранд се концентрира върху систематичната разработка на своята обективистична философия и приложението й спрямо отделни актуални обществени събития. Паралелно с това работи за няколко института и преподава; издава статии и впоследствие собствени вестник и списание. До смъртта си през 1982 г. Айн Ранд развива активна обществена й дейност, участва в редица философски и политически дебати.