„Консумативното общество” е задълбочен анализ на консумизма и социологията на консумативното общество и представлява чудесна възможност за сравнение на различните възгледи. Предлагат се различните профили на бита и душевността на българския потребител през различни епохи. „Научността” и монографичното са характерни белези на тази книга. Библиографията в края е изчерпателна и би спомогнала на всеки, който проявява допълнителен интерес по тази тема.
На пръв поглед читатели на „Консумативното общество” са културолози, социолози, философи, преподаватели и студенти по социология, икономика, философия, които искат да разберат сегашната културна ситуация.
Същевременно „Консумативното общество” е много подходяща книга и за специалисти по маркетинг, управление на човешките ресурси, за предприемачи и инвеститори, за мениджъри. Защо? „Консумативното общество” предлага много точна картина на културата на потребление. А както е известно всеки бизнес следва да познава профила на своите потребители.
Двадесет години след краха на плановата икономика и след десет години устойчив икономически ръст в България са налице всички симптоми на консумативно общество. Въпреки това наличната литература на български по темата е доста оскъдна. С този труд Кристиан Банков прави първото систематично и изчерпателно въведение в най-утвърдените подходи за изучаване на консумативното общество. Основните гледни точки са социологическата и културологичната, основният фокус е върху стиловете на живот и комуникативното потребление. В книгата е отделен цял раздел за произхода на консумативната култура и нейните описания в класици на социологията като Вебер, Зимел, Веблен, Бодрияр и Бурдийо; друг раздел е посветен на съвременните автори и подходи, придружени със статистически данни и примери от конкретни проучвания; в третия раздел се проследява развитието на консумативната култура у нас от Възраждането до днес.
Книгата се отличава с обширна библиография от над двеста заглавия на английски, немски, френски и италиански език и би трябвало да е изключително интересна и полезна за културолози, социолози, икономисти, философи, и като цяло за хора, насочили се към изучаване на съвременната културна ситуация.
Кристиан Банков
доц. д-р Кристиан Банков е преподавател по семиотика и философия в Нов български университет, където е директор на Югоизточно-европейския център за семиотични изследвания. Завършил е държавния университет в Болоня, Италия и е защитил докторат в Хелзинкския университет. През 2004 г. публикува монографията „Семиотика, памет, идентичност” в серията „Семиотични тетрадки”. Сред курсовете, които води като преподавател в НБУ, са „Социология на консумативното общество”, „Социосемиотиката на идентичността” и „Общество и стилове на живот”.