В изданието са включени публикации за „икономиката на прехода” в България през периода 1991-1994 г. Редакторите Румен Аврамов и Венцислав Антонов са подбрали разработки на свои колеги в областта на фискалната политика, иконометрията, финасовата политика, селското стопанство и други.
„Една цивилизация винаги привлича варварите. Те са по-силните и за съжаление вместо да се приобщят към тази цивилизация, я разрушават”. – сър Стивън Рънсиман
Това е мотото, което редакторът Румен Аврамов избира за уводната си статия „Макроикономическата стабилизация – три години по-късно”.
Румен Аврамов
Румен Аврамов (1953) е икономист и историк на стопанския живот, автор на множество изследвания, между които „Стопанският XX век на България”. До 1990 г. работи в Икономическия институт на БАН, след което е икономически съветник на президента Желев и един от основателите на Агенцията за икономическо програмиране и развитие към Министерския съвет. От края на 1994 година е програмен директор в Центъра за либерални стратегии, а в периода 1997 - 2002 е член на Управителния съвет на БНБ. Член на Управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация (БМА).
Работи в областта на макроикономиката, паричната политика и стопанската история.
Венцислав Антонов
Венцислав Антонов е роден през 1955 г. в София. Завършва международни икономически отношения във ВИИ и математика в Софийския университет. В периода 1981-1990 г. работи в Конюнктурния институт към Министерството на външната търговия и в лабораторията за макроикономически анализи и прогнози към НИС на ВИИ. От 1990 г. за кратко е икономически съветник на президента Желю Желев, след което създава Агенцията за икономическа координация, която ръководи до 1994 г. Работи в банковия сектор до 2000 г. Оттогава е на свободна практика.