Настоящата публикация „Регионални профили: индикатори за развитие” цели да предостави обективна, навременна и обхватна информация за развитието на регионите в страната, както в статика, така и в динамика. Изданието се стреми да нарисува максимално пълна картина, обхващайки както икономическите, така и социалните аспекти на живота в регионите.
Погледът към регионите е на ниво области, като това деление до голяма степен беше предопределено от наличните данни.
Профилите на 28-те области в страната обхващат осем категории, всяка от които има отношение към качеството на живот и развитието на регионите – това са демография, икономика, бизнес среда, инфраструктура, здраве, околна среда, образование и социална среда. Всичко за категориите, индикаторите и източниците на информация може да прочетете в методологията на изследването, а в края на книжката ще намерите и част от основните първични данни.
Изследването „Регионални профили: индикатори за развитие” се прави за първи път от екипа на ИПИ и неговите партньори с цел да се представи социално-икономическото състояние на областите в България към средата на 2012 г. и тяхното развитие от 2000 г. досега. Регионалните профили на областите са очертани въз основа на 57 обективни и субективни индикатора и са потърсени отговори на въпроса какво прави едни области относително по-развити или проспериращи, а други – по-бедни или изоставащи.
За целта в първата част на изследването са представени резултатите от направената клъстеризация на областите едновременно по осем комплексни измерители в статика и в динамика. В резултат от този метод за групиране са идентифицирани девет специфични групи области, чиито регионални профили са подобни...
С цел да се потърсят убедителни обяснения за сходствата и контрастите в социално-икономическото развитие на областите, във втората част от публикацията са направени няколко тематични анализа по избрани от екипа теми, а в третата част е представен профилът на всяка от 28-те области в България. За първото издание на „Регионални профили: индикатори за развитие” фокусът е поставен върху следните четири теми: нива на местни данъци и такси; оценки за бизнес средата в областта от местните стопански субекти; оценки на гражданите, живеещи в областта, за условията на живот в тях и анализ на тенденциите в основното и средното образование.