В този доклад се коментират резултатите на българските ученици в PISA 2009 в трите оценявани
области: четене, математика и природни науки. Основен акцент е поставен на грамотността на
учениците при четене, която е основната оценявана област в PISA 2009. Анализирани са техните нагласи за четене; стратегиите за учене, които използват и доколко ефективни са те, както и мотивацията им да продължат обучението си през целия живот. Резултатите са представени и анализирани в контекста на образователната и социално-икономическата среда, която оказва съществено влияние върху постиженията на учениците.
Резултатите можете да видите и на http://www.ckoko.bg/images/stories/book-2010.pdf
“Четивната грамотност, така както се разбира в PISA, включва редица познавателни компетентности: от буквалното декодиране на определени символи през конкретни познания за
функциите на езиковите средства, за различни видове текст и тяхната употреба, до обобщени познания за света. Тя също включва и т.нар. метакогнитивни компетентности като осмисляне и използване на многообразие от стратегии при четене и работа с различни видове текст.
Най-общо терминът „грамотност“ се свързва с уменията на личността да намира, осмисля, пре-
образува и предава информация. В този смисъл PISA дефинира четивната грамотност като: разбиране, използване, осмисляне на писмени текстове за постигане на цели и удовлетворяване на потребности; за задълбочаване на познанията и развиване на интелектуалния потенциал на личността и за активно участие в обществото.”