"Законът" е класическа морална защита на свободата и ограничената държава, облечена в безсмъртните думи на един от най-смелите мислители и най-талантливи писатели в историята на човечеството. Най-блестящата пледоария за върховенството на закона, писана някога.
„Щом онеправданите класи си извоюват политически права, първата мисъл, която ги спохожда, не е да сложат край на ограбването (това предполага просветеност, каквато те нямат), а да организират репресивна система срещу другите класи, която се обръща и срещу самите тях.“
„След като естествените склонности на човечеството са толкова лоши, че се налага да му бъде отнета свободата, как е възможно тогава организаторите да имат добри склонности?“
„Изобщо не мога да си представя как братството може да бъде въведено със закон, ако свободата не е разрушена със закон и правосъдието не е потъпкано със закон.“
Фредерик Бастиа
Клод Фредерик Бастиа (1801-1850) е френски либерален икономист, писател, законодател, защитник на свободната търговия и свободата на предприемачеството – решаващо условие за установяването на социална хармония, предшественик на австрийската икономическа школа.
Роден на 29 юни 1801 г. в южнофренския пристанищен град Байон, десетгодишен той остава сирак и е отгледан и образован от родителите на баща си. На 17 години напуска училище и започва да работи във фамилния бизнес. Дядо му умира, когато Бастиа е на 25 години, и той наследява фамилните имоти. Живеейки като състоятелен джентълмен, Бастиа може да се съсредоточи върху своите интелектуални занимания, учейки философия, история, политически науки, религия, поезия и политическа икономия. Бастиа пише множество пропазарни памфлети срещу данъците върху виното, поземлените данъци, митата и т.н. Организира Асоциация за свободна търговия, която се бори срещу търговските бариери във Франция и започва да издава свой вестник - „Льо Либр Ешанж“.
В навечерието и разгара на революциите, които разтърсват Европа през 1848-1849 г., Бастиа развива активна политическа и публицистична дейност. Избиран е на два пъти във френския парламент. През този период излизат неговите: „Икономически софизми” (1845) - сборник с памфлети, статии и писма, които осмиват стопанските заблуди и узаконените привилегии на епохата, „Законът” (1850), „Икономически хармонии” (1850). Пет от най-известните му произведения: „Държавата”, „Законът”, „Собственост и закон”, „Това, което се вижда, и това, което не се вижда”, „Петиция от производителите на свещи” на български език са публикувани в сборника, озаглавен „Държавата”.
Личен сайт: www.bastiat.org