Защо нациите се провалят
Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty
Къде са корените на силата, просперитета и бедността
Автор(и) : Дарон Аджемоглу, Джеймс А. Робинсън
Издател : Издателство
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2013
ISBN : 978-619-152-249-1
Брой страници : 585
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Блестяща и увлекателна, книгата „Защо нациите се провалят“ отговаря на вековен въпрос: защо някои нации са богати, а други бедни? Дали причината е в културата, в климата, в географията? Или може би в незнанието кои са правилните политики? Казано с една дума: не. Нито един от тези фактори не е определящ или съдбоносен. Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън убедително показват, че в основата на икономическия успех (или на липсата на такъв) стоят създадените от човека политически и икономически институции. Базирайки се на петнадесет години задълбочени изследвания, Аджемоглу и Робинсън представят систематизирани данни от Римската империя, от градовете-държави на маите, от средновековна Венеция, от Съветския съюз, от Латинска Америка, от Англия, от Европа, от Съединените щати и от Африка и изграждат върху тях една нова политикономическа теория, която засяга непосредствено големите въпроси на деня.
За обикновените хора е наистина трудно да получат реална политическа власт и да променят начина, по който функционира тяхното общество. Ала това е възможно и ние ще видим как е станало то в Англия, Франция и Съединените щати, а също и в Япония, Ботсвана и Бразилия. По принцип, за да стане богато едно бедно общество, е необходима такава политическа трансформация. Има данни, че тя може да се извърши в Египет. Реда Метуали, още един протестиращ от площад „Тахрир“, твърди: „Сега виждаме как се обединяват мюсюлмани и християни, виждаме как се обединяват стари и млади, всички искат едно и също.“ Ние ще видим, че такова широко движение в обществото е ключова част от процесите, извършени в тези различни политически трансформации. Ако разберем кога и защо се извършват такива преходи, ще можем да оценим по-добре и кога да очакваме провалите на подобни движения, каквито често са се случвали в миналото, а също и кога можем да се надяваме, че те ще имат успех и ще подобрят живота на милиони души.
Дарон Аджемоглу
Камер Дарон Аджемоглу (роден на 03 септември 1967 г. в Истанбул, Турция) е турско-американски икономист от арменски произход, професор по икономика в Масачузетския технологичен институт. През 2005 г. е удостоен с медала на Джон Бейтс Кларк, който в класацията по значимост в икономическите среди се нарежда на второ място след Нобеловата награда за икономика. Той е сред 10-те най-цитирани икономисти в света според IDEAS / RePEc. Неговата най-цитираната статия е " Colonial origins of comparative development " (2001 г.).
Сред основните му интереси са политическата икономия, икономическото развитие, икономическия растеж, технологиите, доходите и неравенството в заплащането, човешкия капитал, образованието, икономиката на труда. В последните си трудове Аджемоглу се съсредоточава върху политическата икономия и ролята на институциите в икономическото развитие.
Дарон Аджемоглу е съиздател и главен редактор на Econometrica, редактор в Journal of Economic Growth, член на редакционния съвет на Annual Review of Economics.
През 2006 г. Аджемоглу е избран за член на Американската академия за изкуство и наука.
Личен сайт: http://economics.mit.edu/faculty/acemoglu
Джеймс А. Робинсън
Джеймс А. Робинсън е политолог и икономист, професор в Харвардския университет. Признат в целия свят експерт по Латинска Америка и Африка, той е работил в Ботсвана, на о-в Мавриций, в Сиера Леоне и в Южна Африка.