За втора поредна година екипът на ИПИ в партньорство с Фондация за свободата „Фридрих Науман” систематизира в общо издание най-известните международни индекси за развитие, за да проследи мястото на България спрямо най-добрите политически и икономически практики в различните страни. Публикуването за втори път на подобен сравнителен анализ едва ли може да се приеме за традиция, но със сигурност е начало на една добра и полезна практика.
Къде е България в този процес? Икономическите, социалните и политическите дебати изглеждат бурни, драматични и емоционални, но резултатите са преди всичко противоречиви и разнопосочни. А когато става дума за ролята на държавата в икономиката и живота на гражданите, са направо обезпокоителни. Точно тук се крие и причината за твърде различните позиции на България в отделните класации. Последното място на страната ни в ЕС при някои от най-важните индекси се дължи преди всичко на липсата на реформи в основни публични сфери – като здравеопазване, образование и пенсионна система.
Без съмнение най-интересната и полезна част на изданието отново са препоръките на авторите за промяна на публичната политика към по-голяма икономическа свобода, по-добра защита на правото на собственост, към повече предвидимост, приемственост и сигурност в действията на държавата. Тези препоръки демонстрират и за пореден път огромния експертен капацитет на гражданското общество. Но не само това. Либералите винаги сме се стремяли към „управление чрез обсъждане”. То може да съществува само в рамките на една разкрепостена държавна администрация и реформаторско законодателно мнозинство, готови винаги на равноправна дискусия с гражданското общество.
"Прегледът на международните индекси, измерващи различни социални и икономически аспекти в множество държави недвусмислено показва, че повишаването на икономическата и индивидуалната свобода, защитата на правото на собственост и преминаването към малка, но ефективна намеса на държавата в икономиката и живота на гражданите са признаци за развито и богато общество. "
Зорница Славова
Зорница Славова (Манолова) е завършила бакалавърска и магистърска степен по специалност „Макроикономика” в УНСС. От 2007 г. работи като икономист в Института за пазарна икономика. Прави анализи предимно в сферата на здравеопазването, конкуренцията, социалната политика. Автор е на статии, публикувани в седмичния бюлетин на ИПИ „Преглед на стопанската политика”, както и в редица печатни и електронни издания.
Петър Ганев
Петър Ганев – започва като стажант в Института за пазарна икономика през 2007 г. В момента е на длъжност старши икономист. Интересите му са в разнообразни области като фокусът пада върху конкуренция, данъци, икономическа свобода, климатични промени, енергетика, крайна бедност. Той е инициатор и организатор на Студентския клуб към ИПИ. Автор е на редица статии, публикувани в седмичния бюлетин на ИПИ „Преглед на стопанската политика”, в бюлетина за ниски данъци, както и в редица печатни и електронни издания.