"Вече за трета поредна година екипът на ИПИ в партньорство с Фондация за свободата „Фридрих Науман” публикува в едно общо издание най-известните международни индекси за развитие. Целта е да се проследи и коментира позицията на България спрямо страните с най-добрите политически и икономически резултати. Публикуването на подобно сравнително изследване вече за трети път, се доказа като полезна и успешна практика.
Настоящото изследване бе проведено в турболентни времена. Ние станахме свидетели на последствията от глобалната финансова катастрофа, а сега преживяваме отрицателните ефекти от дълговата криза, поразяваща еврозоната. Това разтърси ЕС и неговите страни членки по един безпрецедентен начин. Кризата удари Европа три години след финансовата катастрофа и свръхзадлъжнялостта е проблем, който засяга не само Гърция, но и много други страни – Ирландия и Португалия и още по-тревожно - Италия и Испания. Какви са стратегиите срещу реалната заплаха от фалити, с които се сблъскваме днес? Все още се опитваме да намерим изход от задънената улица, който да е приемлив за всички членове на ЕС. Някои от предлаганите решения са повече от обезпокоителни: допълнителни данъци за гражданите, които вече страдат от високото облагане и стриктно ограничаване на националния и парламентарен суверенитет в бюджетната политика са само два примера за подобни предложения."
"Без съмнение най-интересната и полезна част на изданието отново са препоръките на авторите за реформиране на публичната политика. Този път те са 77 и са насочени към стимулиране на икономическия растеж. Очевидно е, че за подобряване на икономическите показатели, са нужни преструктуриране на държавните разходи и подобряване на ефективността им, намаляване на административните тежести, подобряване на бизнес средата и гъвкавостта на пазара на труда, отказ от административно повишаване на доходите и повече коректност на държавата в отношенията с бизнеса. Нито рецептите, нито лекарствата са нови, но терапията може да се осъществи само в рамките на една отворена държавна администрация и реформаторско законодателно мнозинство, готови винаги на равноправна дискусия с гражданското общество."
Зорница Славова
Зорница Славова (Манолова) е завършила бакалавърска и магистърска степен по специалност „Макроикономика” в УНСС. От 2007 г. работи като икономист в Института за пазарна икономика. Прави анализи предимно в сферата на здравеопазването, конкуренцията, социалната политика. Автор е на статии, публикувани в седмичния бюлетин на ИПИ „Преглед на стопанската политика”, както и в редица печатни и електронни издания.
Калоян Стайков
Калоян Стефанов Стайков е завършил средното си образование в ОМГ “Академик Кирил Попов” в гр. Пловдив. През 2006 г. завършва „Международен бизнес и икономика” в “Universiteit van Amsterdam” - Холандия, Амстердам.
Професионалната си кариера започва като икономически журналист във в. „Кеш”, а след това като редактор в сп. „BusinessWeek”, България. След това работи като експерт финанси в Центъра за икономическо развитие, а от август 2011 г. Калоян Стайков се присъедини към екипа на Института за пазарна икономика.