Цената на неравенството
The Price of Inequality: How Today's Divided Society Endangers Our Future, Joseph E. Stiglitz
Как днешното разделено общество застрашава бъдещето ни
Автор(и) : Джоузеф Стиглиц
Издател : Издателство "Изток-Запад"
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2014
ISBN : 978-619-152-339-9
Брой страници : 541
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Неравенството не е нещо неизбежно. Но през последните години свръхбогатите успяха да наложат своите интереси и тяхното състояние достигна мащаби, които е трудно да си представим. Неимоверният ръст на тяхното богатство обаче се получи за сметка на потискането на истинския динамичен капитализъм. Свръхбогатите направиха Америка страната с най-ярко изразеното неравенство от всички напреднали индустриални страни, изопачиха политическия дебат и създадоха едно разделено общество.
В „Цената на неравенството“ Джоузеф Стиглиц, един от най-знаменитите икономисти, разкрива влиянието на неравенството върху демокрацията и правната система на САЩ, като изследва как паричната и фискалната политика, както и глобализацията, водят до драстичен ръст на неравенството.
Тази книга се занимава с въпроса защо нашата икономическа система се проваля за повечето американци, защо неравенството нараства до степента, която наблюдаваме, и какви са последиците от това. Основната теза е, че ние плащаме висока цена за неравенството, а именно – една икономическа система, която е по-нестабилна и по-неефективна, с по-слаб растеж, и изложена на риск демокрация. Но на карта е заложено дори нещо повече: тъй като мнозинството хора смятат, че икономическата ни система явно се проваля, а политическата е завладяна от материалните интереси, доверието в демокрацията и в пазарната икономика ще се подкопава едновременно с влиянието ни в глобален мащаб. Понеже реалността показва, че вече не сме страната на възможностите и че дълго възхваляваната от нас система на законност и справедливост е компрометирана, може да бъде застрашено дори чувството ни за национална идентичност.
Джоузеф Стиглиц
Джоузеф Юджийн Стиглиц е американски икономист, професор в Колумбийския университет. През 2001 г. заедно с Джордж Акерлоф и Майкъл Спенс са удостоени с Нобеловата награда за икономика за техния анализ на пазари с асиметрична информация. Стиглиц е отличен и с медала Джон Бейтс Кларк (1979). Бивш вицепрезидент и главен икономист на Световната банка.
Джоузеф Стиглиц е може би най–известният съвременен икономист с леви убеждения, който ожесточено критикува икономистите на свободния пазар. Мнозина определят трудовете му като отговор на теорията на Милтън Фридмън.
Към юни 2010 година, Стиглиц е на второ място сред икономистите по света по цитираност според класацията на IDEAS/RePEc.
Освен сериозния си принос в микроикономиката, Стиглиц играе важна роля и в политическата сфера. Той работи в администрацията на Бил Клинтън като председател на Съвета на икономически съветници в периода1995-1997.
Стиглиц е бил икономически съветник на президента Георги Първанов (2002-2006), а от 2010 г.е съветник на гръцкото правителство.
Личен сайт: http://www3.gsb.columbia.edu/faculty/jstiglitz/index.cfm