При създаването на университетския курс по икономика на труда, стремежът ни е бил изучаваните въпроси да се представят в развитие, във взаимна връзка и зависимост, да се поднесат различните схващания в съответната област, както и да се отчетат достиженията на науката и опитът на развитите в икономическо отношение страни в контекста на прехода на страната ни към пазарна икономика. Това неизбежно налага проблемният характер на изложението и използването на правилото на „отворения край”, когато теорията и практиката не се представили ефективно решение.
Търсен акцент в курса са онези въпроси на икономиката на труда, които са актуални за нашата страна. Това наложи наред с теоретичното им третиране специално внимание да се отдели на прагматичното им решаване. Това преследва най-малко три цели – курсът по икономика на труда:
- да отразява българските национални условия и проблеми;
- да предоставя практически знания по икономическите и социалните проблеми на труда;
- да дава възможност за сравняване на националната ни практика в областта на труда с практиката на другите страни и за нейното ефективно ползване в стремежа за привеждането на обществения труд в съответствие със съвременните изисквания към неговата организация и полагане.
Любомир Стефанов
доц. Любомир Стефанов е заместник-ръководител катедра „Човешки ресурси и социална защита” в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Димитър Шопов
проф. д.ик.н. Димитър Атанасов Шопов е преподавател в УНСС, катедра „Труд и социална защита”.
Марин Паунов
доц. д-р Марин Паунов работи като преподавател във ВУЗ и има 15 години опит в публичния и частния сектор, включително и български корпорации и филиали на големи мултинационални компании, по управленското консултиране и обучение в областта на управ-
лението на човешките ресурси и стратегиите на бизнеса.
Като университетски преподавател, доц. Паунов разработва и за първи път въвежда в България – в УНСС и други висши училища - лекционни курсове по организационно поведение, корпоративни (организационни) култури, стратегическо управление и трудова мотивация. Има и непосредствен практически управленски опит в управителните органи на инвестиционни дружества и производствени предприятия от различни отрасли.
Има над 50 публикации (в т.ч. в чужбина) в областите: мениджмънт, организация на труда и управлението, управление на човешките ресурси, стратегическо управление.
Лалко Дулевски
проф. Лалко Дулевски – завършва икономика през 1981 г. във ВИИ "Карл Маркс" (днес Университет за национално и световно стопанство ,УНСС), а през 1987 г. става доктор на икономическите науки. Професор Дулевски е ръководител катедра “Човешки ресурси и социална защита, УНСС и председател на Икономическия и социален съвет.