„Прекрасно е да се срещнеш със съчинение по най-сериозните проблеми на пазарната икономика, което едновременно е и отлична художествена литература. „Приключенията на Джонатан Гълибъл" от Кен Скуланд откровено играе с големите традиции на английската литература, на Суифт и неговия ..Гъливер", на толкова още други големи автори, включително Лорънс Стърн.
Класическият сюжет с претърпяно след буря корабокрушение и попадането на малък остров, е използван за целите на популяризаторска по същество литература. Сюжетът дава възможност позитивни икономически идеи да бъдат „преобърнати", да бъдат видени в едно абсурдно всекидневие.
Юношата Джонатан Гълибъл, позитивно настроен и любопитен за всичко заобикалящо го, се сблъсква непрекъснато с неразбираемото за него (като носител на здравия разум), ходове на непазарното, "разпределително" и уж-социално мислене. Тези конфликтни ситуации са понякога весели и безобидни, но и доста често - опасни или поглъщащи като черна дупка човешката енергия.
Сюжетите във всяка от главите на книгата придават по преобърнато-парадоксален начин плът и кръв на пазарните принципи, на либералното икономическо въображение. При това внушението се прави ненатрапчиво, с усмивка, някак неусетно в хода на общото повествование. Авторът Кен Скуланд с истинско писателско умение успява да създаде цял един свят - островно обособен, движещ своите абсурдни логики (по-точно е да се каже — буксуващ по силата на своите непазарни предразсъдъци). Епизодините персонажи са въплъщения на тези анти-принципи. но същевременно са колоритни и нееднозначни...”
– доц. Михаил Неделчев, „Вместо предговор”
„Когато човек се зачете в “Приключенията на Джонатан Гълибъл”, не може да не започне да си задава въпроси за обществото, в което живеем, и за моралните ценности, върху които изглежда то е основано. Когато животът се изпълни с абсурдни ситуации, когато традиционните общочовешки разбирания се отхвърлят от модерното мнозинство на деня, единственият начин за връщане към здравия разум е сатирата.”
– Лъчезар Богданов, „Здравият разум на ежедневието”
Кен Скуланд
Кен Скуланд е преподавател по икономика и политология в Хавайския тихоокеански университет в Алоа. Преди да се отдаде на преподавателска дейност Скуланд работи като икономист в Комисията по международна търговия на САЩ и в Министерството на търговията.
През 1981 г. издава книгата „Приключенията на Джонатан Гълибъл: Една одисея в света на свободния пазар”, в чиято основа са радиокоментари, правени от Скуланд през 80-те години. „Приключенията на Джонатан Гълбиъл” бързо се превръща в бестселър, преведена е на 34 езика.
Личен сайт: http://jonathangullible.com/