Въпросите за парите са едни от най-сложните и трудните в икономическата наука. Доцент, д-р по икономика Николай Неновски е от по-младото поколение български икономисти, който проявява траен интерес към научния анализ на тези въпроси. Убедително доказателство за това е естеството на неговите изследвания и публикации, избраната тема на докторската дисертация, отпечатана като монография - ”Търсенето на пари в трансформиращите се икономики”.
Афинитетът към теорията е отличителна черта в изследователската дейност на Николай Неновски. Монографията му е един от малкото трудове в икономическата литература у нас, изпълнена на завидно професионално равнище и с много добро познаване на възгледите за парите и на паричната политика в развитите страни. Пред нас е задълбочено и оригинално изследване. С него авторът се включва в дискусиите и споровете, които се водят на Запад с участието на икономисти от различни школи за изясняване на възможните последици от информационните технологии върху парите и паричните режими.
Книгата е атестат за солидния теоретичен потенциал, притежаван от Николай Неновски, за широката му ерудиция, за свободното владеене и прилагане на съвременния научен апарат при анализа, за способността да използва системния подход. Проучена е обширна литература на английски и френски език в областта на парите.
Квинтесенцията на труда са няколко основни идеи, изложени под формата на твърдения още в увода. Основополагащо значение има разбирането за появата и съществуването на парите като спонтанен продукт на размяната, схващане, отстоявано от икономистите от класическата школа, включително от Карл Маркс.
Въпреки сложността на разглежданите въпроси материята е изложена ясно, разбираемо и достъпно. С присъщото си чувство за хумор Неновски включва редица афоризми и множество мисли на известни икономисти и философи.
Книгата на Николай Неновски може да бъде използвана и при преподаването на икономически теории, микро- и макроикономика в курсовете на студентите от ВУЗ.
„Теоретичната област на тази книга не е избрана случайно. Измененията в паричните отношения са системообразуващо звено в цялостната трансформация на бившите централнопланирани икономики. Актуалността на изучаването на паричните механизми се определя и от тяхното пряко практическо значение при поддържане на равновесието и стимулирането на растежа.”
Николай Неновски
Проф.д.ик.н.Николай Ненов Неновски преподава теория на парите и международни финанси в Университета за национална и световно стопанство. Той е асоцииран професор в Университета в Орлеан, Франция (от 2000 г.) и асоцииран изследовател в Университета в Торино, Италия (от 2004 г.). Член е на Управителния съвет на Българската народна банка от 2002 г. и редактор на редовните икономически доклади за президента на република България. Автор е на книгите на български език „Търсенето на пари” (1998 г.), „Свободните пари” (2001 г.), „От лев към евро – кой е най-добрият път?” (2001 г.) и „Паричният ред. Критика на теория на парите” (2007 г.). Завършва икономическия факултет на Московския държавен университет (1989 г.) и специализира последователно във Франция и Швейцария (1990-1996 г).
Личен сайт: http://www.nikolaynenovsky.com/