"Докладът „Цената на правосъдието в България – оценка на обществените разходи за правосъдие и вътрешен ред 2009-2010 г.", изготвен от специалисти на института „Отворено общество” съдържа анализ на сегашното положение в сектора като по-важните изводи се свеждат до следното:
- Общите публични разходи за правосъдие и вътрешен ред са високи, а в същото време основните показатели за ефективност на правосъдието остават трайно лоши.
- Общественото доверие в съдебната власт и полицията в България е най-ниско в сравнение с всички останали страни-членки на ЕС.
- Същевременно броят на тежките престъпления срещу личността и делът на несъобщената на полицията престъпност остава висок.
- Остава висок и броят на осъдителните решения срещу България в Европейския съд по правата на човека, като основните нарушения на Европейската конвенция - като бавно съдопроизводство, например - са както проблеми на съда, така и проблеми на досъдебната фаза – т.е. на полицията и на прокуратурата.
Според авторите на доклада причините за ниската ефективност на вложените ресурси могат да се търсят в три направления:
1. големи разходи за издръжка на многоброен персонал;
2. трайно ограничени инвестиции
3. наличието на сериозни разлики в натоварването между различните регионални структури, което демотивира заетите.
"Не съществува истинска бюджетна отчетност на разходите за правосъдие и обществен
ред в България. Понеже разходите за заплати и сгради са разделени между МП и ВСС,
всъщност цялостен отчет и бюджет на съдебна власт за годината не се публикува.
Разходите за правосъдие са разпръснати в различни институции, а изобщо липсва
информация за дейността на цели сегменти от наказателно-правната система, като
дознанието например.
ВСС и МП нямат обективен поглед върху нуждите от ресурси на системата за да
планират бюджета. Основният източник на информация са периодичните заявки на
съдилищата, а те се правят въз основа на разходите за изминалата година, а не въз
основа на реална преценка на нуждите от правосъдие в съответния район.
Нормативната уредба на изработването и управлението на бюджета на съдебната власт
е разпръсната в множество нормативни актове и функциите са разделени между
множество органи. Това затруднява комуникацията и координацията между тях и в
крайна сметка вреди на качеството на планиране и отчетност на изразходваните
средства."
Георги Ангелов
Георги Ангелов (1979) е роден в гр. Пловдив. Завършва финанси в УНСС, работи в Института за пазарна икономика, а понастоящем е старши икономист в институт “Отворено общество”. Той е заместник-председател на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация, както и член на Американската икономическа асоциация. Основните му интереси са свързани с данъчна политика, реформи и икономическо развитие. Участвал е в множество български и международни изследователски проекти.
Носител е на специална награда "Гражданска позиция, провокираща дебат" на ФРГИ и е отличен с награда от Наградния фонд „Георги Василев” за принос към свободата на духа, 2008 г.
Добре познат е от многобройните си изяви в медиите, а „Блогът за икономика” продължава да е барометър за икономиката в България - http://ikonomika.org
Велислава Делчева
Велислава Делчева завършва специалност „право” в Юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” през 1997 г.
От 2000-2001 г. тя работи като правен експерт в отдел “Европейска интеграция и международно сътрудничество” на Министерството на околната среда и водите. В периода 2001-2002 г. е координатор по проект на програма ФАР “Управление на водите”. Велислава Делчева е правен консултант по съдебна администрация към проекта за развитие на съдебната система и Инициативата за укрепване на съдебната система, финансирани от Американската агенция за международно развитие (2002-2006 г.). През 2006 г. работи като мениджър проекти в адвокатското дружество “Димитров, Петров и Ко.”, а по-къно през същата година отново е правен консултант към Инициативата за укрепване на съдебната система.
От 2007 г. Велислава Делчева е правен консултант и мениджър проекти в института “Отворено общество”.